Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/isiewi/domains/isiew.ir/public_html/wp-content/plugins/telegram-for-wp/inc/Notifcaster.class.php on line 318
معرفی کتاب: تفکر سریع و کند – اقتصاد نهادگرایی
خانه / کتابخانه / گرایش اقتصاد نهادی / کتاب های خارجی / معرفی کتاب: تفکر سریع و کند

معرفی کتاب: تفکر سریع و کند

 معرفی کتاب «تفکر سریع و کند», نوشته دانیل کانمن

اشاره:  کتاب «تفکر، سریع و کند» اثری شاهکار از دانیل کانمن است. این کتاب به طرز حیرت آوری غنی است. با کنار هم قرار دادن نقص استدلال های انسان از یک طرف و اعتماد به نفس از سمت دیگر، توانسته شعله شک و تردید را در بیساری از افراد روشن کند. کسانیکه این کتاب را به طور جدی مطالعه می کنند، قطعا در مبانی منطقی خود تغییرات ایجاد می کنند. این کتاب رویکردی کاملا جدید از اینکه اتفاقات چگونه در واقعیت رخ می دهند و اینکه ما چگونه آن ها را درک می کنیم، ارایه می دهد. در نتیجه سطح افکار مارا بالا می برد. تفکر، سریع و کند ابتدا در سال ۲۰۱۱ در ۴۸۰ صفحه  توسط انتشارات Farrar, Straus and Giroux منتشر شد و آخرین ویرایش آن  در سال ۲۰۱۳ در ۵۱۲ صفحه  وارد بازار شده است. این کتاب در مهر ماه سال(۱۳۹۴) با ترجمه فروغ تلاو صمدی توسط انتشارات «در دانش بهمن» در ۶۱۲ صفحه منتشر شده است.

daniel-kahneman

کانمن در سال ۲۰۰۲ به همراه ورنون اسمیت،موفق به کسب جایزه نوبل در اقتصاد  به خاطر به کار گیری بینش های روانشناختی در علم اقتصاد به خصوص در ارتباط با قضاوت و تصمیم گیری  انسانی تحت شرایط عدم اطمینان، کسب کرده است.
کانمن نشان می دهد که مطالعه عوامل روانشناسی که انتخاب های سرمایه گذاران را تحت تاثیر قرار می دهند، جهانی را ترسیم می کنند که با مدل عقلانیت اندیشه اقتصاد کلاسیک ، تفاوت زیادی دارد. نظریه قدیمی اقتصاد بیان می کند که سرمایه گذاران کاملا عقلایی رفتار می کنند و سعی می کنند با به کار گیری اطلاعات و محاسبه احتمالات، ثروت خود را در طول زمان به حداکثر برسانند.

این کتاب شامل سه بخش از مراحل کاری اوست: کارهای اولیه، یعنی سویه گری های شناختی، سپس نظریه چشم انداز و پس از آن پژوهش هایی در زمینه شادی است. محور اصلی کتاب دوگانگی میان حالت اندیشه است: سیستم دو آهسته تر، خودخواسته تر و منطقی تر است، در حالی که سیستم یک سریع، غریزی و احساسی است. این کتاب ترسیم سویه گیری های شناختی در ارتباط با هر نوع تفکر است که با پژوهش های خود کانمن درباره نفرت از باخت آغاز می شود. این کتاب، با پشتوانه چند دهه پژوهش های دانشگاهی، نشان می دهد که افراد، با تغییر چارچوب پرسش و جایگزین کردن پرسش های ساده تر، در حقیقت به قضاوت های انسانی اهمیتی بیش از حد می دهند. کانمن، با شرح کارکرد دو سیستم، تلاش می کند نشان دهد که چه وقت می توانیم در تصمیم گیری های مربوط به زندگی و تجارت به بینش و شهودیات خود اطمینان کنیم و چه زمانی از آن بپرهیزیم و با شیوه شناخت سویه گری های ذهنی چگونه می توانیم از اشتباهات اجتناب کنیم. این کتاب برنده جایزه بهترین کتاب آکادمی ملی علوم و جایزه کتاب لس آنجلس تایمز و برگزیده منتقدان کتاب نیویورک تایمز به عنوان یکی از ده کتاب سال ۲۰۱۱ شناخته شده است.

چگونه ذهن انسان به اتخاذ تصمیم می رسد؟ چه عواملی سبب می شود که تصمیم ها اشتباه در آید و یا اینکه ما اصولاً نسبت به اتخاذ تصمیم اشتباه خود نیز بی خبر باشیم؟ او طی ده ها سال تحقیق عملی پیرامون مراحل ادراک و تشخیص دنیای بیرونی توسط ذهن انسان، به نتایجی دست یافت که در مقالات و کتابهای متعدد منتشر شد.

کانمن در کتاب “تفکر، سریع و کند”  به زبان ساده نتایج این تحقیقات را ارائه کرده است. کتاب “تفکر، سریع و کند” به گزارش نیویورک تایمز از پرفروش ترین کتاب های علمی  در سال ۲۰۱۱ می باشد. با توجه به روش تحقیق در زمینه کنکاش در زمینه تصمیم گیری و مراحلی که ذهن انسان در این مورد طی می کند و مثالها و مواردی که مطرح می شود کتابی است بس خواندنی و جالب. به خصوص برای اقتصاد دانان از تازگی بسیار بر خوردار بوده و بر بسیاری از پرسش هائی که معمولاً در ذهن اقتصاد دانان، پیرامون مسئله منطقی و عقلائی بودن تصمیم گیری و انتخاب های فردی، مطرح است پرتو افشانی می کند.

بسیاری از کتاب های علمی ناموزون هستند. یک یا چند فصل ان ها مفید هستند ولی بقیه فصول کسل کننده اند. این کتاب اینگونه نیست. البته به جز چند مورد معدود. یکی از معدود کتب است که باید در شمار کتاب هایی که خواندن آن برای کسانیکه که به فضای مجازی علاقه مند هستند،قرار گیرد. در کل کتابی جذاب و سنگین است که قابلیت اجرا برای زندگی روزمره را دارد.

تفکر، سریع و کند، شاهکار و حماسه فکری جذاب و درخشان، توسط یکی از بزرگترین روانشناسان و بزرگترین متفکران زمان ماست. کانمن در این کتاب با ظرافت به ایده پردازی پرداخته است، و با ارایه مستندات و مدارک بر استحکام اثرش افزوده است. کمک شایانی به ما برای درک مفهوم جدیدی از ذهن کرده است.

 

این کتاب نقطه عطفی در تفکر اجتماعی است و می توان آن را در گروه کتب ثروت ملل آدام اسمیت  و تحلیل رویای زیگموند فروید قرار داد. دانیل کانمن قطعا یکی از مهمترین و با نفوذترین دانشمندان تاریخ است.کتاب او هدیه ای بود که بسیاری از جنبه های ناشناخته و قابل توجه ذهن را کشف کرد. بسیاری از این کشفیات به کتب کلاسیک و فهم متعارف تبدیل شده اند.

این کتاب، یک رویدادی بزرگ است . برنامه ای از داستان یکپارچه ای است که به راحتی می توان آن را به سه کتاب مختلف تقسیم کرد. یک کتاب روانشناسی در سطح وسیع و بنیادی، که قضاوت و تصمیم گیری را توضیح می دهد. کتاب دوم، کتابی پیرامون تاریخ معاصر، که تاریخ را برای خواننده به تصویر می کشد. کتاب سوم هم مجموعه ای از عکس های شخصی کانمن. این کتاب، پژوهشی شگفت آور در مورد ذهن است.اینکه مردم چگونه تصمیم گیری می کنند و چگونه می توان تصمیم آن ها را بهبود بخشید. شاید بتوان عنوان دیگر کتاب را “خودآگاه و ناخودآگاه” انتخاب کرد.

کتاب تفکر، سریع و کند بینشی دقیق و گاهی ترسناک از آنچه که در ذهن ما می گذرد را بیان می کند. ارزیابی این کتاب توسط حکومت پیک – اند، همه را تشویق به خرید و خواندن این کتاب کرده است. آزمایش های ساده آقای کانمن نشان می دهد که ذهن هر فرد بسیار متفاوت از ذهن افراد دیگر است. و این ذهن سرشار از عادت است، عاداتی که در بیشتر موارد مارا گمراه می کند.

این کتاب نه تنها برای اقتصاددانان بلکه متخصصان رشته های جامعه شناسی وعلوم سیاسی و مدیریت نیز نکات تازه و قابل استفاده ای در بر دارد. همچنین مطالب این کتاب برای خوانندگان عمومی نیز مفید است و نشان می دهد در دهه های اخیر تحقیقات روانشناسی تاچه مایه دست آوردهای قابل تحسین و سود بخشی را ارائه کرده است. تحقیقات او در روانشناسی توسط برخی از اقتصاد دانان پیگیری شد و در نتیجه رشته “اقتصاد رفتاری ایجاد گردید. یعنی رشته ای که تلاش می کند درک رفتار های اقتصادی افراد، و نمود های جمعی آن را، بر مبنای پژوهش در چگونگی کار کرد های ذهن انسان و مراحل ادراک ذهنی و تصمیمگیری هائی که از آن نتیجه می شود، توضیح دهد. در این نوشته خواه نا خواه روش و شیوه نگارش کتاب مورد پیگیری قرار می گیرد و بنا بر این ممکن است این شیوه برای افراد آشنا با ادبیات رایج اقتصاد کمی نا آشنا به نظر رسد، لکن برای ارائه مطلب کتاب لاجرم اتخاذ همین روش ضروری است.

گرچه تحقیقات کانمن و همکاران او سعی می کند بسیاری از جنبه های رفتاری انسان را توضیح دهد و این امر برای روشنگری وجوه رفتاری برای اقتصاد دانان اهمیت دارد، لیکن برجسته ترین بخش کار کانمن در نظریه اقتصاد مربوط به تحقیقات او برای حل معمای موسوم به تعارض اَلِی است. مشخصاً معرفی اصل پرهیز از زیان بر اساس ویژه گی های ذهن انسان را مهمترین هدیه روانشناسی به اقتصاد رفتاری می داند.

نظریه مطلوبیت انتظاری از دستآوردهای نظری بسیار مهم اقتصاد در قرن بیستم تلقی می شودکه به ما کمک می کند رفتار های افراد و تصمیم گیری در شرایط عدم اطمینان را درک کنیم. برای مثال اینکه چرا مردم به خرید بیمه می پردازند و اینکه نرخ های بیمه منصفانه بر اساس ریسک پذیری و محاسبات بیمه گری چه میزان است. این نظریه، باب مطالعه در مورد ریسک و رفتار ریسک پذیر یا ریسک گریز از طرف انسان را گشود. نظریه مطلوبیت انتظاری بر اصول اولیه ای استوار است که اَلِی، اقتصاد دان فرانسوی، تعارض برخی از آن اصول را نشان داد. کانمن و همکارانش نیز راه تفسیر و توضیح این تعارض را نشان دادند.

 

منبع: مدرسه اقتصاد