خانه / اخبار / از تجارت خارجی باید برای تکمیل سیاست‌های داخلی استفاده کنیم

از تجارت خارجی باید برای تکمیل سیاست‌های داخلی استفاده کنیم

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با تأکید بر اینکه اجرای اقتصاد مقاومتی نیازمند همدلی مردم و دولت است، گفت: در شرایط فعلی بسیار مهم است که روی اقتصاد داخلی و منابع ملی تأکید کنیم؛ در آن صورت تعامل با دنیای خارج نیز می تواند برای تکمیل فعالیت های توسعه ای داخلی به عنوان یک امتیاز استفاده شود.

عباس شاکری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، با اشاره به شعاری که مقام معظم رهبری برای سال ۱۳۹۵ انتخاب کرده اند، اظهار کرد: ایشان مدتی قبل اقتصاد مقاومتی را مطرح و امسال روی آن تأکید کردند.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اعتقاد بر اینکه کشور هنوز از شرایط تحریم خارج نشده و در اقتصاد ما در رکود به سر می برد، تصریح کرد: خروج از رکود مستلزم این است که ما در حوزه اقتصاد ملی خیلی بهتر از توان و منابع استفاده کنیم. بنابر این باید به تولید داخلی بها دهیم و منابع را به سمت تولید داخلی گسیل کنیم.

وی ضمن تأکید بر اینکه باید واردات رقیب تولید داخل را مدیریت کنیم، تصریح کرد: باید با قاچاق که برای تولیدات داخلی بسیار مضر است برخورد جدی کنیم و همه کمک کنند که با قاچاق سازمان یافته و سازمان نیافته مبارزه شود. البته همان طور که مقام معظم رهبری نیز مبارزه با فساد را مورد تأکید قرار دادند، با توجه به اینکه فساد بزرگترین مانع برای تحقق اهداف توسعه کشور است، باید برای رفع این امر نیز تلاش شود.

شاکری با اشاره به شرایط پسابرجام افزود: در شرایط فعلی که ما هنوز به طور کامل از تحریم ها خارج نشدیم و در آستانه فصل جدیدی از تعاملات با دنیای خارج هستیم بسیار مهم است که روی اقتصاد داخلی و منابع ملی تأکید کنیم؛ در آن صورت تعامل با دنیای خارج نیز می تواند برای تکمیل فعالیت های توسعه ای داخلی به عنوان یک امتیاز استفاده شود.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد رابطه انتخاب شعار امسال و فصل جدید تعاملات بین المللی کشور نیز گفت: این تعاملات نباید باعث شود که ما فکر کنیم که با هر نحوه عمل در حوزه اقتصاد داخلی می توانیم از مشکلات خارج شده و به رشد و رفاه برسیم.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: سیاست های تجاری کشور نباید محدود کننده تولید داخلی باشد و این طور نباشد که تعامل با دنیای خارج به گسترش بازارهای مصرفی برای آنها تبدیل شود. بلکه باید بتوانیم با برنامه ریزی صحیح در جاهایی که واقعا نیاز داریم و سرمایه گذاری خارجی و یا تجارت خارجی می تواند به ما کمک کرده و فعالیت ها و سیاست های داخلی را تکمیل کند، از آن استفاده کنیم.

وی با اشاره به فعالیت های دولت در راستای اقتصاد مقاومتی، گفت: دولت کارهایی را انجام داده است اما این مسأله در یک دوره کوتاه محقق نمی شود. بنابر این بحث تولید دانش بنیان، تقویت تولید، ارتقای صادرات غیر نفتی، تسریع نظام بانکی و مبارزه با فساد محورهایی است که اگر ما روی آنها مطالعات دقیق انجام دهیم می تواند محور برنامه های توسعه ما باشد.

شاکری ادامه داد: به نظر من مجلس شورای اسلامی و دولت باید همکاری کرده و اینها را محور برنامه های توسعه قرار دهند. باید یک اجماع کلی در ارکان حکومت برای دستیابی به الزامات آن محورها حاصل شود. بنابر این هم در برنامه های توسعه و هم در سیاستگذاری ها توجه و تأکید بیشتر شود تا اقتصاد به آن سمت حرکت کند.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در مورد نقش مردم در اجرای اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: اقتصاد کشور یک مجموعه است که برنامه ریزی، سیاستگذاری، اجرا و طرف های ذی نفع باید با هم حرکت کنند. طبیعتا در این امر نیز باید تفکر مشترک و همدلانه مردم و دولت حاصل شود؛ باید اقتضائات اقتصاد مقاومتی برای مردم گوشزد شود و همه مردم به اقتضائات و الزامات آن تن دهند.

منبع: جماران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.