خانه / اخبار / آسیب‌پذیرها نباید در چرخ‌دنده‌های توسعه له شوند

آسیب‌پذیرها نباید در چرخ‌دنده‌های توسعه له شوند

روایت نوبخت از جزئیات لایحه بودجه ٩۶

شرق: «اقتصاد ما لیبرالی و کلاسیک و اقتصاد بازار نیست. اقتصاد ما یک اقتصاد «دولت-بازار» است». گویی معاون رئیس‌جمهوری از پارادایم اقتصادی دولت رونمایی کرده است؛ پارادایمی جدید برای توسعه. اقتصادی که می‌خواهد دو نهاد متضاد را کنار هم بگنجاند و به هر یک وزنی مساوی دهد. حال آنکه طرفداران اقتصاد بازار معتقدند نهاد دولت، نیروی بی‌خطری برای بازار نیست. دولت نهادی قهری است که در روابط داوطلبانه موجود در بازار مداخله می‌کند. از سوی دیگر حامیان نهاد دولت باور دارند اقتصاد تنها با دخالت و کمک دولت سر پا می‌ماند. به هر روی محمدباقر نوبخت چند بار در نشست خبری‌اش تأکید کرد که اقتصاد ایران، اقتصاد «دولت-بازار» است. شاید او بعدها دقیق‌تر معنای این پارادایم را توضیح دهد.محمدباقر نوبخت که دیروز در نشستی خبری جزئیات لایحه بودجه پیشنهادی دولت را برای سال آینده تحلیل می‌کرد، صرافی‌داشتن «پسر»ش را تکذیب کرد؛ افزایش قیمت بنزین را منتفی دانست و گفت «کلمه رکود اصلا درست نیست؛ ما در مرحله افزایش شتاب هستیم». این برداشت او از وضع اقتصاد ایران است. نوبخت با اشاره به آثار اقتصادی این لایحه خبر داد که پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی به ٧,٧ درصد، نرخ تورم به ٧.۶ درصد، رشد نقدینگی به ١٩ درصد و رشد سرمایه‌گذاری به ١٢.٣ درصد برسد.هرچند چرخش تورم حول‌وحوش عدد هشت تا ١٠ در سال آینده دور از انتظار نیست اما نوبخت توضیح نداد که چطور از این بودجه و از شرایط اقتصاد ایران انتظار نرخ رشد حدود هشت‌درصدی دارند. شاید باز هم فروش نفت قرار است جور افزایش نرخ رشد را بکشد؛ دور از انتظار هم نیست؛ «واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای» در بخش منابع بودجه‌ای حدود ۴٧ درصد رشد کرده و روشن است که نرخ رشد اقتصادی را بالا می‌کشد. هرچند با این اوصاف هم پرش نرخ رشد به حدود هشت درصد کمی دور از انتظار است. سخنگوی دولت توضیح داد: بودجه کل کشور‌ هزارو ٨۴‌ هزار‌ میلیارد تومان با رشد ١٠.٩درصدی تهیه و تدوین شد. همچنین بودجه عمومی ٣٧١‌ هزار‌ میلیارد تومان با رشد ١٠.١ درصد بودجه شرکت‌ها و مؤسسات و بانک‌ها ٧۵٧‌ هزار‌ میلیارد تومان و با رشد ١٠.٨درصدی در نظر گرفته شد. او با اشاره به منابع بودجه عمومی تصریح کرد: این منابع به دو بخش بودجه عمومی و بودجه اختصاصی تقسیم شده که به‌ترتیب رشد ٨.٧درصدی و ٢۴.۴درصدی دارد.

توسعه؛ نه به هر قیمتی

«توسعه را به قیمت گرسنه‌تر نگاه‌داشتن مردم پیگیری نمی‌کنیم و اقشار آسیب‌پذیر نباید در چرخ‌دنده‌های توسعه له شوند؛ به‌همین‌دلیل هم از دولت هزینه‌های سال آینده ٧٢‌هزارو ۴٠٠‌ میلیارد تومان را به رفاه اجتماعی از جمله بیمه اجتماعی و کمیته امداد و بهزیستی اختصاص داده است». اینها را معاون رئیس‌جمهوری گفت و ادامه داد: ۴٧‌هزار‌و ٣٠٠ میلیارد تومان هم در حوزه آموزش و تحقیقات هزینه خواهیم کرد؛ بنابراین ما به‌دنبال توسعه اقتصادی نیستیم بلکه به‌دنبال توسعه انسانی هستیم و به‌زودی از الگوهای دولت در حوزه توسعه رونمایی می‌کنیم که صرفا اقتصادی نیست بلکه توسعه فرهنگی، اجتماعی و مسائل دفاعی و امنیتی را در بر می‌گیرد و نمی‌توان این بودجه را کم کرد. سومین محل مصرف بودجه هم در بخش دفاع و امنیت است که ١٧‌هزارو ١۵۵‌ میلیارد تومان را در بر می‌گیرد.

قیمت بنزین افزایش ندارد

نوبخت درحالی‌که تأکید می‌کرد هدفمندی یارانه‌ها به هدف خود نرسیده است، گفت: براساس‌این در وزارت کار مدلی طراحی شد تا یارانه هدفمند شود و به عدالت اجتماعی نزدیک شویم. معاون رئیس‌جمهوری با اعلام اینکه هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه سال آینده تفاوتی با امسال ندارد، گفت: ازهمین‌رو دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی و بنزین ندارد.

سخن از جزئیات هدفمندی‌ یارانه‌ها

رئیس سازمان برنامه و بودجه، توضیح داد: منابع هدفمندی در بودجه سال آینده ۴٨ هزار میلیارد تومان و همانند سال جاری است؛ بنابراین تفاوتی در اجرای هدفمندی یارانه‌ها نخواهیم داشت و حامل‌های انرژی مانند بنزین افزایش قیمتی ندارند. او با اشاره به اینکه روزانه به‌طور میانگین ٢,۵ میلیون بشکه نفت صادر می‌شود، ادامه داد: سهم وزارت نفت ١۴.۵ درصد است و بقیه آن‌که ٨۵.۵درصد می‌شود، جزء درآمدهای دولت است که در مجموع درآمد ١١٠ هزارمیلیاردتومانی را برای دولت ایجاد می‌کند. رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به پرداخت سه‌هزارو ۴٠٠ میلیارد تومان ماهانه برای یارانه نقدی گفت: با این حساب سالانه به ۴٨ هزار میلیارد تومان اعتبار برای هدفمندی یارانه‌ها نیاز است که سهم شرکت پالایش و پخش ٢١ میلیارد تومان و شرکت گاز هشت میلیارد تومان است؛ همچنین توانیر موظف بود تا دوهزارو ٢٠٠ میلیارد تومان از این محل را تأمین ‌کند که به دلیل قیمت تمام‌شده بالای برق، از محل معاف شد. او به ردیف متمرکز یارانه اشاره کرد و ادامه داد: ١٣ تا ١۴ هزار میلیارد تومان در این ردیف وجود دارد که اگر تأمین نشود در منابع پرداخت یارانه، از آن استفاده خواهد شد. سال آینده هم اعداد این بخش به همین شکل ادامه پیدا می‌کند.

مالیات‌ها و خروج از  رکود

نوبخت درباره درآمدهای مالیاتی هم گفت: رشد درآمدهای مالیاتی در این لایحه در نظر گرفته شده؛ اما این رقم زیاد نیست؛ زیرا در شرایطی که اقتصاد در آستانه رشد و خروج از رکود است، تعیین مالیات‌های سنگین می‌تواند برای صنایع و تولیدی‌ها مشکل‌ساز باشد. رئیس سازمان برنامه در حال پاسخ‌گفتن به این پرسش بود که افزایش درآمدهای مالیاتی در شرایط رکودی باعث فشار بیشتر به تولیدکنندگان نمی‌شود؟ او همچنین به اولویت‌بخشی به چهار حوزه محیط زیست، آب، فاضلاب و حمل‌ونقل ریلی اشاره کرد و ادامه داد: ١٠ هزار میلیارد تومان اعتبار به این بخش خاص اختصاص داده شده است.

دولت از افزایش نرخ ارز استقبال نمی‌کند

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به نرخ سه‌هزارو ٣٠٠ تومان دلار در لایحه بودجه سال آینده، گفت: دولت از افزایش نرخ ارز استقبال نمی‌کند و فکر می‌کنیم باید در همین حدود نرخ یکسان آتی را تنظیم کنیم. او در پاسخ به این پرسش که آیا نرخ اعلامی لایحه بودجه که سه‌هزارو ٣٠٠ تومان است، در راستای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز است؟ تصریح کرد: درحال‌حاضر ارز مبادله‌ای بر حسب دلار در بانک مرکزی حدود سه‌هزارو ٢٠٠ تومان است. این عدد برای سال آینده، نرخ سه‌هزارو ٣٠٠ تومان پیش‌بینی شده است. نوبخت عنوان کرد: درست است که هر مقدار دلار به ریال بیشتری تبدیل شود، پول بیشتری به دست می‌آید؛ اما دولت از افزایش نرخ ارز استقبال نمی‌کند. ما فکر می‌کنیم باید در همین حدود نرخ یکسان آتی را تنظیم کنیم. عددی که هم‌اکنون در بازار دیده می‌شود، عدد بی‌ثباتی است. بانک مرکزی دنبال مدیریت بازار است. نوبخت ادامه داد: هیچ‌یک از دستگاه‌های اجرائی نمی‌توانند دریافتی خود را در غیر از حساب خزانه‌داری کل نگهداری کنند.

واکنش به حقوق‌های نجومی

نوبخت در پاسخ به این پرسش که شنیده شده یکی از وزرا بالای ١٠ میلیون تومان دریافت می‌کند، اظهار کرد: به‌حتم باید دستگاه‌های نظارتی مانند دیوان محاسبات برخورد کنند و اصلا نیازی نیست که از ما اجازه بگیرند. حقوق وزرا حدود ٩ میلیون تومان است. او با اشاره به حقوق‌های نجومی، گفت: حقوق ٩٣هزارو ۴٧٠ نفر از مدیران را بررسی کردیم که تنها ٣٩٧ نفر بالای ٢٠ میلیون تومان دریافت کرده‌اند. بالاترین آنها هم ۶٠ میلیون تومان بوده است. بیشتر هم در شرکت‌ها و بانک‌ها بود. نکته اینجاست که مجموع حقوق‌های بالای ٢٠ میلیون تومان، ٢٣ میلیارد تومان بود. همه اینها برگردانده می‌شود.

 افزایش ۱۰درصدی حقوق

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه براساس قانون، متعهدیم حقوق شاغلان و بازنشستگان را متناسب با تورم افزایش دهیم، افزود: این کار از زمان روی‌کارآمدن دولت یازدهم به شکل مستمر انجام شده است؛ همان‌طور که سال گذشته حدود ۱۲ درصد افزایش دادیم؛ درعین‌حال با توجه به اینکه پیش‌بینی ما این است که نرخ تورم بین هفت تا هشت درصد باشد، حقوق همه شاغلان و بازنشستگان در سال آینده حدود ۱۰ درصد افزایش خواهد داشت. معاون رئیس دستگاه اجرا همچنین خبر داد که پاداش بازنشستگی فرهنگیان تا پایان آذر پرداخت می‌شود. او با اشاره به اینکه دریافتی شاغلان و بازنشستگان عادلانه نبوده و نامتوازن است، تأکید کرد که باید همت کنیم این موضوع برطرف شود.

 

منبع: روزنامه شرق

سه شنبه ۱۶ آذر ۹۵

شماره: ۲۷۴۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.