خانه / تحلیل ها / یادداشت ها / اعتماد عمومی خدشه دار شده است!!

اعتماد عمومی خدشه دار شده است!!

?اعتماد عمومی خدشه دار شده است!

حسین راغفر/ اقتصاددان:
سوال اصلی در مساله درآمدهای نفتی گم شده در سال های ۸۷ تا ۹۱ این است که چرا نهادهای نظارتی اعم از دیوان محاسبات، سازمان حسابرسی و مجلس تا کنون این موارد را با جدیت بیشتری پیگیری نکرده اند و چرا با گذشت سالها از این تخلفات هنوز این پرونده و مواردی از این دست مورد بررسی قرار نگرفته است؟
در واقع افشا شدن این دست مشکلات و نابسامانی های دوره های گذشته نشانه ناکامی بسیاری از نهاد نظارتی است. درواقع علت همه این غفلت ها یک رشته مشترک دارد و آن این است که یک اراده سیاسی وجود دارد که مانع افشای این فسادها در کشور می شود.
تاسف بارتر اینکه سوء مدیریت دولت وقت بعد از ۹ سال مطرح می شود. در چنین مواردی اصلی ترین تفاوت کشورهایی که از حاکمیت قانون برخوردار هستند و از آنها به عنوان کشورهای پیشرفته یاد می شود با کشورهای توسعه نیافته یا عقب مانده حاکمیت نظم و قانون است و این نشان می دهد که وقتی بی نظمی در مهمترین ارکان کشور یعنی محاسبات درآمدهای نفتی در سطح گسترده وجود دارد پس این بی قانونی در تمام سطوح جامعه می تواند منعکس شود.
متاسفانه رویدادهای این چنینی شائبه سیاسی بودن دستگاههای نظارتی و دستگاه های قضایی را در پی دارد. این تخلفات مختص امروز نیست. از سالهای ۸۴ تا ۹۲ تخلفهای قانونی فاحشی در سطوح مختلفی صورت گرفته که بسیاری از کارشناسان دلسوز مطرح و منعکس می کردند. دستگاه نظارتی آن زمان خود را موظف به پیگیری مغایرت های قانونی نمیدانستند. امروز هم آنچه رخ داده بعید است منجر به نتیجه خاصی شود. فسادهای گسترده صورت گرفته طی دولت های نهم و دهم و خروج مبالغ هنگفت از اقتصاد کشور همه نشان ناکامی های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه است.
فرار و خروج سرمایه ها از کشورها و سرمایه گذاری های گسترده ای که توسط مقامات وقت در خارج از کشور در حسابهای شخصی ایجاد شده مسبب از بین رفتن فرصتهای سرمایه گذاری مناسب در داخل کشور است.
علل ناکامی در خلق شغل و توضیح اینکه چرا میلیونها جوان تحصیلکرده بیکار در کشور وجود دارد را باید در فرار سرمایه ها و خروج منابع مالی طی این دوره بررسی نمود. همچنین طبیعی است که عدم خلق شغل و بیکاری ها تبعات بسیار گسترده فرهنگی، اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی داشته که از جمله آنها پناه بردن گروه بزرگی از کسانی است که در یافتن شغل ناکام بوده اند و دچار افسرگی می شوند و برای فرار از موقعیت های تلخ و آینده نامعلومی که در انتظار آنهاست به افیون اعتیاد پناه می برند. از طرفی رشد آمار خودکشی، طلاق و جرم و جرائم بخشی از پیامدهای اجتماعی نابسامانی های عملکرد دولتها به خصوص دولتهای نهم و دهم است که بیشترین درآمدهای ارزی کشور را داشته اند. درآمدهای ارزی دولت های نهم و دهم بالاترین درآمد در طول مدت ۱۱۰ ساله تولید نفت در ایران بوده است.
مادامی که شخص اول دولت قبل پای میز محاکمه آورده نشود و پاسخگوی این ناکارآمدی نباشد و تا زمانی که مسولان اقتصادی دولت قبل از جمله وزیر اقتصاد وقت، رئیس بانک مرکزی، وزیر نفت و مقامات اصلی اقتصاد این دوره که بسیاری از دستورهای خروج ارز از کشور را امضا کرده اند از جمله ارزی که به حساب بابک زنجانی واریز شد به پای میز محاکمه کشیده نشوند ، بزرگترین سرمایه که اعتماد عمومی است بازسازی نخواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.