خانه / تحلیل ها / «شورای شهر مردم؛ امکانات و محدودیت ها»- بخش چهارم (پایانی)؛یاشار سلطانی: در مقابل حقوق مکتسبه حقوق شهروندی قرار می گیرد

«شورای شهر مردم؛ امکانات و محدودیت ها»- بخش چهارم (پایانی)؛یاشار سلطانی: در مقابل حقوق مکتسبه حقوق شهروندی قرار می گیرد

نشست «شورای شهر مردم امکانات و محدودیت ها» در موسسه دین و اقتصاد با حضور دکتر مراد ثقفی، دکتر حسین راغفر، دکتر محمدرضا حائری و یاشار سلطانی در عصر پنج شنبه ۱۹ اسفندماه برگزار شد.

یاشار سلطانی به عنوان آخرین سخنران درباره «گام های اول برای مبارزه با فساد در شهرداری» تصریح کرد: اگر بخواهیم فساد را علمی نگاه کنیم، هرگونه فعل یا ترک فعل توسط هر شخص حقیقی حقوقی به صورت فردی یا جمعی با هدف کسب هرگونه منفعت برای خود یا دیگری با نقض قوانین کشوری شکل می گیرد، فساد معنا پیدا می کند.
او با اشاره به فساد سیستماتیک افزود: فساد خرد را می توان در رشوه دادن ها و رشوه گرفتن ها دید اگر بخواهیم فساد را با شکلی سیستماتیک بررسی کنیم، می بینیم که یک سیستم آلوده به فساد شده و تمام ارکان و قواها درگیر فساد هستند. برای این فساد گسترده باید و عامل را مد نظر قرار داد؛ اگر نبود قوانین روشن و اراده قوی برای مبارزه با فساد را عامل گسترش فساد بدانیم، باید بگویم که ما مشکلی در بحث قانونگذاری و قانون نداریم.
سردبیر سایت معماری نیوز در خصوص برخورد با فسادها اظهار کرد: مشکل اصلی، ضعف نهادهای امنیتی در برخورد با فساد است. چرا فساد سیستماتیک می شود؟ نهادهای نظارتی و امنیتی نه اینکه توان نداشته باشند اما هنوز تصمیم و عزم ملی برای مبارزه با فساد به وجود نیامده تا بخواهند با فساد مبارزه کنند. قانون ارتقاء نظام سلامت اداری، انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر یا قانون مبارزه با کالای قاچاق و ارز و … را داریم، همه این موارد می توانند مقابل فساد بایستند.
این فعال رسانه ای درباره نادیده گرفتن قانون توضیح داد: نادیده گرفتن با ایجاد تبصره های مختلف روح اصلی قانون را نقض می کند، قوانینی که در حوزه مدیریت شهری با ایجاد تبصره ها قانون را به سخره گرفتیم بحث زمینه هایی که باعث شکل گیری فساد می شود.
سلطانی درباره با اظهار تاسف نسبت به حقوق مکتسبه تاکید کرد: این تبصره ها و زمینه های قانونی به فساد شکل می دهد. ماده ۵ به مرکزی تبدیل شده که با پول می توان قانون را نقض کرد و به هیچ جایی هم پاسخگو نباشید. واژه حقوق مکتسبه ایجاد شده که به راحتی می توان قانون را نقض کرد. اگر حتی افراد اختلاس کنند و وام بگیرند و نخواهند پس بدهند، براساس این قانون کار آنها مجاز است.برای مثال حقوق های نا متعارف را داریم گرچه این حقوق ها غیرقانونی نبود اما به خزانه دولت بازگرداننده شد و متاسفانه در بحث مدیریت شهری چنین چیزی وجود ندارد، اما نمی گویند که در مقابل حقوق مکتسبه، حقوق شهروندی قرار دارد؛ این ساخت و سازها حق طبیعی شهروندان را ضایع کرده است.
او ادامه داد: در همین ماده ۵ اصلا نام اعضا، امکاناتی که در اختیار افراد گذاشته می شود به شکل صریح و شفاف در اختیار مردم قرار نمی گیرد. اگر به این اطلاعات دسترسی پیدا کردیم گویی یک کار اطلاعاتی را انجام داده ایم. وقتی ما این اطلاعات را منتشر می کردیم به تشویش اذهان عمومی متهم می شدیم، آیا باید در مقابل شهر فروشی های شهرداری سکوت می کردیم؟ شهروندان حق دارند که بدانند چه کسانی حق آنها را پایمال می کند.
سردبیر سایت معماری نیوز درباره شهر فروشی توسط شهرداری تصریح کرد: از دهه ۷۰ به بعد یکی از موارد مهم بحث تراکم فروشی مطرح می شود و در دهه‌های بعدی به اوج خودش می‌رسد. در سال ۹۳ بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان بوده که بیش از ۹ هزار میلیارد تومان آن از طریق تراکم فروشی بدست آمده است. با این تراکم فروشی ها حق آب، هوا و زندگی شهروندان هم فروخته می شود. در سال ۹۵ کل هم بودجه ۱۷ هزار ۸۰۰ میلیارد بود که ده هزار میلیارد دلار آن از تراکم فروشی به وجود آمده بود. در کناربحث تراکم فروشی انحراف طرح جامع تفضیلی را هم داریم.
نظارت دقیقی بر عملکرد بودجه شهرداری نداریم
سلطانی با اشاره به بحث بودجه توضیح داد: ما اصلا نظارت دقیقی بر عملکرد بودجه شهرداری نداریم در سال ۹۳ یک سوم بودجه انحراف داشته است، گرچه یکی دو درصد طبیعی است اما یک سوم بودجه انحراف داشته است، باید دید که در کجا هزینه شده و چه شده است، این متخلفان باید به قوه قضاییه احضار می شدند نه اینکه دوباره در مسند مدیریت شهری حضور داشته باشند.
این فعال رسانه ای با اشاره به مصوبه برج و باغ شهرداری عنوان کرد: نتیجه تراکم فروشی ها ایجاد مصوبه برج و باغ است و متأسفانه ۴ هزار تا ۹ هزار هکتار از باغات شهر تهران نابود شدند. باغات شهر خودمان نابود کردیم اما برای تعطیلی یک روز آب و هوا به سمت شمال می رویم و در ترافیک می مانیم. طریق برج و باغ ها اتفاق افتاد باغات شهر خودمان نابود شده است. دور زدن های قانون خیلی از این انحرافات وجود دارد؛ شورای شهر فشل است و هیچ کاری نمی تواند انجام دهد.
او با توجه به عملکرد و کارکرد شورای شهر اضافه کرد: باید بررسی کرد که همین شورای شهر چقدر موفق بوده است اگر شورای شهر نداشتیم چقدر به نفع مردم بود و این هزینه هایی که برای جلسات شورای شهر هزینه می شود.

منبع: موسسه مطالعات دین و اقتصاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.