Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/isiewi/domains/isiew.ir/public_html/wp-content/plugins/telegram-for-wp/inc/Notifcaster.class.php on line 318
کتاب نظریه های اقتصاد سیاسی، معرفی – اقتصاد نهادگرایی
خانه / کتابخانه / سایر گرایش ها / اقتصاد سیاسی / کتاب نظریه های اقتصاد سیاسی، معرفی

کتاب نظریه های اقتصاد سیاسی، معرفی

به نظر می­ رسد کوشش برای فهم کنش­ های انسانی در سیستم­ های اقتصادی- اجتماعی از دیرباز مورد توجه اندیشه­ ورزان در شرق و غرب عالم قرار داشته است. با اندکی ژرف ­نگری و کاوش در ارتباطات بین تفاسیر وقایع، در خواهیم یافت، هرچند در وادی نظر و انتزاع برداشت­­ های از واقعیت توام با تفکیک بین حوزه ­ها (نظیر تفکیک بین اقتصاد، سیاست، اخلاق و. . . )بوده­ است، ولیکن با اندکی رجوع به پیش فرض ­ها و تلاش برای نزدیکی دوسویه تفاسیر و واقعیت ­ها همواره همبستگی بافت­ وار یا در بیانی بهتر وحدت در واقعیت دیده می­ شود. به عبارتی دیگر ما شاهد تمییز بین حوزه ­ها و نه تفکیک بین آن ­ها خواهیم بود. نتیجه کاربردی این نکته در موضوع نوشتار کنونی به این معناست که در وادی اندیشه هرگونه سخن گفتن از اخلاق و سیاست و . . . خود به معنای سخن گفتن از اقتصاد نیز می­ باشد. هرچند تعاریف مفهومی ذیل واژه اقتصاد در نزد اندیشمندان معاصر به ویژه اقتصادانان متعارف مبتنی بر تفکیک آن از حوزه­های دیگر اندیشه و تلاش برای اثباتی ­تر و علمی­ تر ساختن آن بوده ­است، ولیکن به دلیل درهم­ تنیدگی واقعیت و تفاسیر آن، کاربرد­های واژه اقتصاد در نزد بسیاری از افراد همواره معطوف به تمایز اقتصاد از سایر حوزه­ ها و نه تفکیک آن بوده­ است.

در واقع در این راستا نیاز به بازبینی در مفاهیم این چنینی بسیار احساس می ­شود؛ چه آنکه همواره این مفاهیم معطوف به تفکیک ­شان از هم تعریف می ­شده­ اند؛ ولیکن با این نگرش شاهد تعریف معطوف به تمییز حوزه­ ها از هم خواهیم بود.

به نظر می­ رسد از مهم ­ترین تلاش ­ها در حوزه ­های مطالعات اقتصادی(اعم از علمی و غیر علمی) معرفی حوزه ­ای تحت عنوان اقتصادسیاسی (Political Economy) است که در آن سویه­ هایی از فهم وجود همبستگی بافت­وار در واقعیت هویداست. هرچند همانطور که در ادامه خواهد آمد ترکیب «اقتصاد سیاسی» اشارات مفهومی مختلفی را در برمی­گیرد که گاه بر ایده تفکیک دامن می­زنند، ولیکن با توجه به تاریخچه کاربرد این ترکیب واژگانی، ادعای پیش­گفته گزاف نخواهد بود.

یکی از مهم­ ترین کوشش­ ها در راستای شرح و بسط ایده ­ها ونظریه ­های حاکم در حوزه مطالعات اقتصاد سیاسی کتابی است تحت عنوان «Theories of Political Economy» که در سال ۱۹۹۲ توسط Cambridge University Press نشر داده شد. نویسندگان این کتاب James A. Caporaso-استاد علوم سیاسی در دانشگاه واشینگتن- و David P. Levine-استاد اقتصاد دانشگاه دنور- می ­باشند. در سال ۱۳۸۷ این کتاب با ترجمه محمود عبدالله ­زاده با عنوان «نظریه­ های اقتصاد سیاسی» توسط نشر ثالث چاپ شد.

تلاش ما براین خواهد بود تا در سلسله نوشتارهایی چکیده هریک از فصول این کتاب را در اختیار خوانندگان گرامی قرار دهیم.

NAZARIEHAYE dORIG-400x623

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.