Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/isiewi/domains/isiew.ir/public_html/wp-content/plugins/telegram-for-wp/inc/Notifcaster.class.php on line 318
اقتصاد سیاسی توزیع نابرابر قدرت، ثروت و منزلت از دیدگاه شهید بهشتی – اقتصاد نهادگرایی
خانه / تحلیل ها / اقتصاد سیاسی توزیع نابرابر قدرت، ثروت و منزلت از دیدگاه شهید بهشتی

اقتصاد سیاسی توزیع نابرابر قدرت، ثروت و منزلت از دیدگاه شهید بهشتی

اقتصاد سیاسی توزیع نابرابر قدرت، ثروت و منزلت از دیدگاه شهید بهشتی موضوع آخرین نشست موسسه مطالعات دین و اقتصاد بود و فرشاد مومنی به عنوان سخنران این نشست در خصوص دیدگاه‌های شهید بهشتی و همچنین وضعیت فعلی کشور با اشاره به مسئله نابرابری‌های ناموجه صحبت کرد که در ذیل به شرح آن پرداختیم.

فرشاد مومنی با اشاره به مسئله نابرابری اظهار کرد: درباره مسئله نابرابری (نابرابری‌های موجه)، باید بگویم که در این زمینه ما در ایران با یک وضعیت پارادوکسیکال رو به‌رو هستیم؛ از یک طرف شرایط ایران به لحاظ تاریخی، جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و نهادی به‌ گونه‌ای است که انگار ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند تا انواع نابرابری‌های موجه را بازتولید کنند. اما از طرف دیگر به طرز عجیبی مشاهده می‌شود که بحث نابرابری و توجه به آثار و عوارض زیان‌بار و ضد توسعه‌ای آن نه چندان در دستور کار نظام آموزشی و پژوهشی و تبلیغاتی ما است و نه به شکل اصولی نظام تصمیم‌گیری و تخصیص منابع ما به شکل بایسته‌ای به آن پرداخته است.

 وی همچنین بیان کرد: بنابراین با اطمینان می‌توان گفت یکی از بزرگترین خلاء‌های معرفتی در ایران، آگاهی نسبت به طول و عرض مسئله نابرابری‌های ناموجه و آثار سهمگین آن‌ها بر علیه توسعه انسانی، اجتماعی، اقتصادی و پایدار است. جالب آن که با وجود اینکه ادعای ما در مقام شعار این است که از نظر اعتقادی جزء عدلیه به حساب می‌آییم (عدل در زمره اصول دین ما به شمار می‌آید)، اما در حدی که در کشورهای دیگر جهان که نه چنین ادعایی دارند و نه چنین شرایط خطیر و پیچیده مناسبات نابرابر به‌سزایی دارند هم به این مسئله توجه بایسته‌ای مشاهده نمی‌شود.

مومنی با اشاره به کتاب «سرمایه در قرن بیستم» توماس پیکتی اظهار کرد: این کتاب در سرتاسر دنیا مورد توجه قرار گرفت اما در ایران با استقبال شایسته‌ای مواجه نشد. شاید بشود ادعا کرد که بزرگترین دغدغه پیکتی در این کتاب هشدار وی در خصوص ربع اول قرن ۲۱ گستره و عمق نابرابری‌ها است که از مرزهای خطرناک عبور می‌کند.

وی با اشاره به فصل سیزدهم این کتاب گفت: پیکتی همچنین یادآوری می‌کند که در نیمه اول قرن بیستم وقتی نابرابری‌ها از حدودی فراتر رفت، جهان شاهد دو جنگ جهانی شد. فلسفه این کتاب را نیز همین قرار داده و  هشدار می‌دهد نسبت به اینکه مناسبات جدید، ما را با پدیده‌ای با عنوان مارپیچ بی‌پایان نابرابری روبه‌روکرده و بیان می‌کند که راه حل برون رفت از آن انقلاب اجتماعی سوم است. انقلاب اجتماعی سوم به معنای ضرورت بسترسازی برای اعمال نظارت‌های دموکراتیک مدنی در مقیاس مدنی بر روندهای نابرابرساز به حساب می‌آید.

این استاد دانشگاه همچنین بیان کرد: اولین کارکرد سوء نابرابری‌های غیرموجه این است که مناسبات اجتماعی درونی و بیرونی کشورها را مبتنی بر ستیز می‌کند؛ در چارچوب این مناسبات برخورداری از طریق حذف و سرکوب میسر می‌شود و چون در چارچوب تخصصی شدن امور و تقسیم کار عقلایی موضوعیت پیدا نمی‌کند ( چون جامعه آمادگی برای همکاری و انباشت ندارد)، جهان در همه عرصه‌های حیات جمعی خود با بحران روبه‌رو می‌شود. یکی از نقدهای وارد بر اقتصاد نوکلاسیکی این است که در این رویکرود یک تاکید افراطی بر مسئله رقابت می‌شود و یک برخورد سهل‌انگارانه افراطی و نادیده‌انگاری افراطی در زمینه ابعاد اهمیت مناسبات مشوق همکاری را به دنبال دارد. شاه بیت مسئله ثروت ملل اسمیت مسئله رقابت نیست بلکه معجزه تقسیم کار است. به این معنی که افراد قادر به همکاری با یکدیگر باشند. اسمیت تقسیم کار را در چارچوب مثال سطح خرد مطرح می‌کند و وجه معجزه‌آسای آن را به اعتبار جهش خارق‌العاده‌ای که در بهره‌‌وری و کارایی و بازدهی به وجود می‌آید مثال می‌زند.

خطر برپایی مناسبات مبتنی بر ستیز در درون کشورها

مومنی با ارائه مثالی از کتاب ثروت ملل اسمیت بیان کرد: در مثال کلاسیک ثروت ملل دو کارخانه سنجاق‌سازی مقایسه می‌شوند. کارخانه‌ای که در آن اصل بر عدم همکاری است و هر کسی کل فرآیند تولید سنجاق را بر عهده می‌گیرد و در کارخانه‌ دوم اصل بر تقسیم کار عقلایی است. تولید سنجاق بر چند مرحله تقسیم می‌شود و هر کارگری در یکی از این مراحل تخصص پیدا می‌کند و این‌ها در یک چارچوب مناسبات مبتنی بر همکاری، تولید سنجاق را پیش می‌برند. بر مبنای مشاهده میدانی اسمیت مشخص شده است  تولید سرانه در کارخانه اول روزانه ۲۰ سنجاق و در کارخانه دوم ۴۰۰۰ سنجاق تولید می‌شود. یعنی شکاف برابری در شرایطی که همکاری وجود داشته باشد یا نداشته باشد در استانداردهای فناوری‌های ربع پایانی قرن هجدهم تا این درجه تکان‌دهنده و زیاد است. یک موضوع دیگر در این زمینه این است که نابرابری‌های ناموجه وقتی از یک حدودی فراتر می‌روند، خطر برپایی مناسبات مبتنی بر ستیز چه در درون کشورها و چه در بین کشورها ایجاد می‌شود.

این اقتصاددان افزود: یک وجه دیگر نابرابری ناموجه که شاید یکی از افتخاراتی باشد که جهانیان را به یک سوء‌کارکرد بسیار حیاتی دیگر در باب نابرابری حساس کرد و متاسفانه ما در کشورمان در این زمینه هم حساسیت‌ها و واکنش‌ها و آگاهی‌ برانگیزی‌های کافی مشاهده نمی‌کنیم، رابطه نابرابری‌های ناموجه با برقرار شدن مناسبات مبتنی بر سلطه بین طرفین مبادله است؛ خواه بر بازار سیاست باشد و خواه در بازار اقتصاد که در حال حاضر اتفاق نظر عمومی وجود دارد که یک پیامد و درهم‌تنیدگی تمام عیار میان بازار سیاست و بازار اقتصاد وجود دارد. همچنین در دورانی که مسئله وابستگی و مناسبات مبتنی سلطه به‌طور جدی در نظام کارشناسی و اندیشه‌ای حساسیت‌برانگیزی می‌کرد، با بررسی صورت‌بندی‌های مفهومی و نظری متوجه می‌شویم که ویژگی همه آنهایی که درباره مفهوم وابستگی، کارهای جدی و عمیقی انجام دادند این است که رابطه مبتنی بر وابستگی، پیامد اجتناب‌ناپذیر مواجه دو قدرت ملی نابرابر است که در آن قدرت برتر و آن کشوری که از توانایی‌های بیشتر برخوردار است همه مناسبات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را در طرف ضعیف‌تر مشروط و وابسته بر اراده خود می‌‌کند. پس در ذات مناسبات نابرابر، مناسبات مبتنی بر سلطه هم وجود دارد. اگر از این زاویه به مسئله حساس شویم، افق‌های حیرت‌انگیزی قابل مشاهده است. موضوعی که متاسفانه درباره آن حساسیت بایسته‌ای وجود ندارد.

مومنی با اشاره به کتاب  «آناتومی قدرت» نوشته کنت گالبرایت اقتصاددان نهادگرای قرن بیستم، که در ربع پایانی عمر خود این کتاب را نوشت و به چند ترجمه فارسی هم منتشر شده، گفت: این اقنصاددان در این کتاب با یک رویکرد تاریخی مسیر اعمال قدرت و برقرار کردن مناسبات مبتنی بر سلطه و وابستگی را به‌شکلی بدیع و منحصر به‌فرد مطرح کرده است. عنصر کلیدی در آن صورت‌بندی خارق‌العاده‌ای که گالبرایت داشته این است که می‌گوید، هرقدر که به سال‌های پایانی قرن بیستم نزدیک‌تر می‌شویم مناسبات قدرت (مناسباتی که در شرایط نابرابری قدرت منجر به سلطه و وابستگی می‌شود) شکل‌ نامرئی‌تر، پیچیده‌‌تر و نامحسوس‌‌تری می‌گیرد. به‌عبارتی دیگر برخی نظریه پردازان بزرگ، مناسبات سلطه در این فرآیند روبه‌پیچیدگی و نامرئی شدن نهایتا به درونی شدن وابستگی منجر می‌شود. چون مناسبات مبتنی بر سلطه با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود، حتی در سطح روشنفکران و متفکران هم دیده نشدن حمل بر عدم وجود بوده و بنابراین چیزی که برای سوزاندن فسفر برای پیچیدگی‌ها و آثار و پرهزینه و پر رمز و راز آن است را نفی و انکار می‌کنند. همچنین با مشاهده وضعیت کشور می‌توان دید که اگر کسی نکته راجع به این مناسبات و نقشی که در شکل‌دهی غیرمحسوس به سرنوشت کشور دارد مطرح کند، بلافاصله متهم به توطئه‌اندیشی می‌شود؛ در واقع یک مقاومت‌ شکنندگی‌آور فرهنگی پدیدار شده با این مضمون که ما چون این پدیده را نمی‌توانیم به وضوح ببینیم، وجودش را انکار می‌کنیم.

وی ادامه داد: این در حالی است که متفکران بزرگی در استاندارد گری آلن و دیگران در برابر این خطر ذهنی پرخسارت می‌گویند چیزی به نام توطئه آنقدر واقعیتش در مناسبات فردی و اجتماعی در درون کشورها و بین کشورها بدیهی است که اگر کسی آن را انکار کند گویی بدیهیات اولیه عقلی را انکار کرده است. اصل وجود توطئه انکار کردنی نیست و بسیار از انرژی‌ها در مقیاس‌های ملی و بین‌المللی صرف ردگیری توطئه‌ها و مهار آن‌ها می‌شود. آن چه که توطئه‌اندیشی را به لحاظ علمی مطرود می‌کند این است که تفکر توطئه‌ای به‌معنای مطلق‌انگاری درباره توطئه‌ها، کسانی را که در معرض توطئه قرار می‌گیرند را مسلوب‌الاختیار، منفعل محض و در اسارت توطئه‌گران تصور می‌کند.

مومنی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم در تاریخ ایران یک گواه در این زمینه مطرح کنیم می‌توان به ماجرای ۳۰ تیر ۱۳۳۱ و ۲۸ تیر مرداد ۱۳۳۲ نگاه کرد که در هر دو این تاریخ‌ها، توطئه براندازانه برای دولت ملی با مسیری کودتایی وجود داشت. سوالی که پیش می‌آید این است که چرا با وجود آنکه میزان انرژی انسانی، مادی و نظامی به کار گرفته شده در توطئه ۳۰ تیر ۱۳۳۱ از توطئه ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به مراتب بیشتر بود، چرا اولی ناکام و ناموفق ماند و دومی با انرژی مادی و نظامی بسیار کمتر موفقیت‌آمیز شد. رمزگشایی این مثال نشان‌دهنده آن است که عنصر تعیین‌کننده ما هستیم و توطئه‌اندیشی از این بابت که ما را مسلوب‌الاختیار فرض می‌کند، محکوم است و اعتبار علمی ندارد.

عضو هیات علمی اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: بنابراین یکی دیگر از سوء‌کارکردهای حیرت‌انگیز مناسبات مبتنی بر نابرابری‌های ناموجه این است که در مقیاس ملی و بین‌المللی گروه‌هایی را بر گروه‌های دیگر به شکل ظالمانه و ناعادلانه مسلط می‌کند و وقتی این سلطه اتفاق افتاد، با انبوهی از ناهنجاری‌های زنجیره‌ای سیستمی هم روبه‌رو می‌شوید. وقتی از این زاویه مطالعات سطح توسعه را دنبال می‌کنیم، واقعا مشخص می‌شود که هزینه فرصت غفلت از این مسئله سرنوشت‌ساز تا چه ابعادی می‌تواند برای جامعه ما شکنندگی‌آور و پرهزینه باشد.

مومنی با اشاره به ایده‌های بعضی از متفکران بزرگ در دانش توسعه گفت: جیوانی کورنیا که سال‌ها رئیس موسسه جهانی پژوهش‌های اقتصاد توسعه بوده، در این موسسه پروژه تحقیقاتی در سال ۱۹۹۹ اجرا شد که هدف آن ارائه یک جمع‌بندی از تجربه‌های توسعه و توسعه‌نیافتگی در قرن بیستم و پیدا کردن چشم‌اندازهای روشن‌تری برای قرن ۲۱ بود؛ در این مطالعه که مدت‌ها روی سایت موسسه وایدر هم بود با شواهد و صورتبندی‌های استدلالی بسیار ارزشمند و قابل‌اعتنایی نشان داده بود که هر سطحی از نابرابری در درون یک کشور در حال توسعه، نیروی محرکه کند شدن آهنگ رشد تولید، تشدید تخریب محیط‌زیست، کاهش شدید نرخ تشکیل سرمایه انسانی، کاهش انگیزه کار و تلاش و خوگیری به مفت خوارگی، افزایش هزینه‌های نظارت بر نیروی کار، تشدید بحران بدهی خارجی و شدت‌یابی بی‌ثباتی در اقتصاد کلان خواهد شد. هرکدام از این عوامل به‌تنهایی می‌توانند توضیح‌دهنده بخش‌های قابل اعتنایی از ناهنجاری‌ها و سوءکارکردهای اقتصادی-اجتماعی در یک کشور در حال توسعه باشند.

وی  با اشاره به کتاب اقتصاد سیاسی توسعه در ایران امروز گفت: من در این کتاب نشان دادم که هرقدر نابرابری‌ها در درون یک کشور بیشتر باشد، بستر برای حاکمیت الگوی‌ستیز در مناسبات اجتماعی-اقتصادی، تضعیف عزت نفس افراد، تضعیف احساس تعلق افراد به جامعه، تحریک روحیه مسئولیت‌گریزی و همه‌چیزخواهی، افزایش اسراف و اتلاف در تخصیص منابع، افزایش اثر نمایشی و آثار وابستگی‌آور ناشی از این مسئله و… را مورد تاکید قرار داده و به‌نظر من دقیقا مانند کاری که کرنیا کرده، مشخص می‌شود هر کدام از این عوامل هم به‌تنهایی می‌توانند ماجرای اختلال‌ها در روند اجتماعی و بحران در زمینه توسعه را توضیح دهند.

نابرابری‌ها نیروی محرک کاهش امید به زندگی می‌شوند

این اقتصاددان افزود: یکی از کارهای ارزنده در این زمینه کار پل استریتن ( نظریه پرداز قرن بیستم) است که تصریح کرده است، مناسبات نابرابر جامعه را به سمت آشتی‌ناپذری می‌کشاند و حتی در کشورهای صنعتی پیشرفته که از سطوح نسبتا بالای کیفیت نهادی برخوردارند به سوء‌عملکرد اقتصادی منجر می‌شود،  منشاء بی‌ثباتی، خشونت‌ورزی و جرم‌زدایی می‌شود و همچنین سبب کاهش سرمایه‌گذاری‌های مولد و کاهش تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه شده و اعتماد تعهد اجتماعی را به شدت کاهش داده و سبب افزایش بی‌اخلاقی و حسد و کاهش عزت‌نفس افراد شده و به این ترتیب نابرابری‌ها، نیروی محرک کاهش امید به زندگی‌ می‌شود. از این مطالعات می‌شود به وضوح مشاهده کرد که هزینه‌فرصت اندیشه‌ورزی در باب نابرابری‌های ناموجه و تمهید بستر نهادی برای مواجه خردورزانه با آن می‌تواند تا چه اندازه بالا باشد و نکته کلیدی این است که نابرابری‌های ناموجه همۀ ابعاد حیات‌جمعی انسان‌ها را دچار آشفتگی و بی‌سامانی و بحران می‌کند.

مومنی با بیان اینکه “مسئله نابرابری یک مسئله بسیار حیاتی است” گفت: این مسئله بسیار حیاتی است و در ایران در چارچوب مناسبات اقتصاد رانتی نادیده گرفته می‌شود به واسطه اینکه به نابرابری و نقش تعیین‌کننده‌اش در همه این نابسامانی‌ها توجه نکرده ایم، امروز می‌بینیم که تدابیر سیاستی سیاست‌گذاران ما با شکست مواجه می‌شود و اگر از منظر تاریخ اقتصادی نگاه کنیم به‌ویژه در ربع قرن اخیر (سرآغاز اجرای تعدیل برنامه ساختاری که بزرگترین نیروی محرکه گسترش و تعمیق نابرابری‌های ناموجه در ایران بوده)، این موضوع از آغاز طرح تعدیل ساختاری که منجر به تعمیق نابرابری‌ها شده است، دیده می‌شود.

مومنی با انتقاد از اینکه در ایران چون توسعه دغدغه سیاست‌گذاران نیست بنابراین علی‌رغم پرداخت حق عضویت به بانک جهانی UNDP، ولی گزارش‌های آنها ترجمه نمی‌شود، بیان کرد: عرب‌ها دو دهه است که به سازمان ملل متحده هزینه‌ای پرداخت می‌کنند که تا گزارش‌های سیستم یو ان عربی هم منتشر می‌شود. ما اگر توان مالی آنها را نداریم ولی می‌توانیم در داخل کشور به فکر ترجمه کم‌هزینه‌تر آن باشیم.

وی به گزارش سال ۲۰۰۶ توسعه انسانی که به موضوع بحران جهانی آب پرداخته بود اشاره کرد و گفت: در این گزارش آمده است که حتی امروز که بحران آب در مقیاس جهانی مورد توجه است می‌بینیم که در جهان بیش از مصارف آب وجود دارد اما مشکل این است که برخی مردم به‌طور مشخص فقرا، به‌واسطه فقر و حقوق قانونی اندک و یا به‌واسطه الگوهای سیاست‌گذاری عمومی که منشا گسترش و تعمیق نابرابری‌های ناموجه می‌شوند، نوع و میزان دسترسی آنها به زیرساخت‌های لازم برای استفاده از آب جهت زندگی و بقا دچار مشکل می‌شود. این گزارش نشان می‌دهد که بحران جهانی آب در ذات خود بیش از هر چیز به سه عنصر مربوط می‌شود که ریشه‌های اصلی بحران آب فقر، نابرابری و روابط قدرت نابرابر بین گروهای اجتماعی و کشورها است.

مومنی بیان کرد: مسئله نابرابری همه وجوه حیات انسان‌ها را ناهنجار می‌کند. با این حال در ایران به آنها توجه نمی‌شود با اینکه طبق آموزه‌های دینی ما نیز باید به آن پرداخته می‌شد. همه وجوه حیات جمعی ما بر اثر این ماجرا دچار آشفتگی می‌شود.

وی گفت: این پدیده یک پدیده بسیار حیاتی است و ما از جنبه عقیدتی هم باید بیشترین حساسیت را به این مسئله می‌داشتیم که نداشته‌ایم. امروزه هتاکی حتی در ساختار قدرت ایران رایج شده، در حالی که تعلیمات دین به ما می‌گوید که حتی به آن‌هایی که دعوت به ” من دون الله” می‌کنند هم حق اهانت ندارید. بسیاری به نام دین و اخلاق همه این بی‌اخلاقی‌ها و ناروایی‌ها را مرتکب می‌شوند.

عدالت اجتماعی در حاشیه، مناسبات مبتنی بر لجن

مومنی خاطر نشان کرد: تکان‌دهنده‌ترین این ماجرا سهل‌انگاری‌های غیرمتعارفی است که در زمینه مناسبات ربوی در سیستم اقتصادی کشور وجود دارد. بنابراین نکته دوم این است که ابعاد اهمیت و حساسیت این مسئله برای ایران به‌طرز حیرت‌انگیزی بیشتر از بقیه کشورهاست و به‌صورت پارادوکسیسکال این مسئله از گردونه نظام تصمیم‌گیری و تخصیص منابع در آموزش و پژوهش ما بیرون قرار گرفته است.

این اقتصاددان با اشاره به اسلوب روش شناختی شهید بهشتی گفت: محور سوم این است که یکی از شاه‌ بیت‌های نظام اندیشه‌ای و منظومه فکری آیت الله شهید بهشتی این است که از نظر ایشان مناسبات عادلانه و برخورد فعال با نابرابری‌های ناموجه‌تر و معیار اصلی اسلامی دانستن و یا اسلامی ندانستن یک جامعه است. با وضوح بیشتری می‌توان نشان داد که بازگشت به اندیشه‌های شهید بهشتی و به‌خصوص اسلوب روش‌شناختی ایشان می‌تواند برای ایران تا چه میزان نجات بخش باشد.

وی ادامه داد: اسلوب روش شناختی شهید بهشتی می‌تواند هم برای دنیا هم برای آخرت ما نجات‌بخش باشد. نگاه ما از زاویه اقتصادی این است که بنیان‌های روش شناختی شهید بهشتی به بحران‌ها و ناهنجاری‌های اقتصادی ایران نگاه می‌کنیم می‌تواند برای ما دوکارکرد بزرگ و امیدوارکننده داشته باشد. اول اینکه کمک می‌کند تا مواضع اصلی خطاهایی که کردیم و ریشه‌های اصلی این بحران را جلوی چشم ما بیاورد. ما به کرات در ایران شاهد آن هستیم که سیاستگذاران اصل وجود یک مسئله را درست تشخیص می‌دهند اما چون رویه برخورد با آن را نمی‌دانند و به‌دلایل و عللی مسائل نادرست را انتخاب می‌کنند، آن تشخیص درست مسئله به اعتبار شیوه‌ای که برای حل آن در نظر گرفته شده است برای کشورمان فاجعه‌‌آفرینی می‌کند.

مومنی افزود: یکی از مخرب‌ترین مسائلی که در این زمینه می‌توان مثال زد، ماجرای شدت مصرف بالای انرژی در کشور است. تقریبا همه مطالعه‌های بین‌الملی و ملی روی این مسئله به‌عنوان یک واقعیت صحه می‌گذارد. اما نظام تصمیم‌گیری ما شیوه‌ای که در سال ۱۳۸۹ برای رویارویی با این مسئله اتخاذ کرد، افزایش شدید قیمت حامل‌های انرژی، یعنی اعمال شیوه شوک‌درمانی بود.

وی با اشاره به اهمیت عدل اخلاقی از دیدگاه شهید بهشتی اظهار داشت: شهید بهشتی می‌فرمایند اگر بفهمیم عدل اخلاقی زیربنای همه عدل‌هاست، فعل اخلاقی فقط در شرایط و مناسبات آزاد معنی‌دار است. بنابراین در‌هم‌تنیدگی تمام عیار آزادی و عدالت را صورت‌بندی می‌کنند و با جزئیات خارق‌العاده‌ای نشان می‌دهند که این درهم‌تنیدگی عدالت و آزادی مسئله شفاف‌سازی فرآیندهای تصمیم‌گیری و تخصیص منابع را برای حکومت تبدیل به یک واجب دینی می‌کند.

رئیس موسسه مطالعات دین و اقتصاد در انتها اذعان داشت: ما می‌گوییم رانت و رباخواری فقط در چارچوب مناسبات غیرشفاف می‌تواند رشد داشته باشد و شهید بهشتی درباره ربا به‌طرز تکان‌دهنده‌ای گویی که برای وضعیت امروزه کشور بیان کرده‌اند و با عمق شناختی که از مناسبات رانتی و ربوی داشتند، می‌فرمایند یک علامت وجود دارد که آن علامت بهترین گواه است برای اینکه بفهمیم شرایط اقتصادی اجتماعی در یک جامعه‌ای عادلانه یا ظالمانه است که آن هم سطح شفافیت فرآیندهای تصمیم‌گیری و تخصیص منابع است. همچنین ایشان در کتاب بایدها و نبایدها از دیدگاه قرآن می‌گویند که اگر عدالت اجتماعی به حاشیه برود و نابرابری‌های ناموجه از حدود نامتعارف فراتر رود، اسم این مجموعه انسانی، جامعه نیست، بلکه مناسبات مبتنی بر لجن است و به اعتبار همه آن سوء‌کارکردهایی که غفلت از عدالت اجتماعی می‌تواند برای یک جامعه پدید بیاورد، من فکر می‌کنم که آقای بهشتی سوبسید داده‌اند و این تعبیر را به کار گرفته‌اند و واقعا آن مناسبات به بدتر از این‌ها هم می‌تواند تشبیه شود.

منبع: روزنامه عصر اقتصاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.