خانه / تحلیل ها / اقتصاد به زبان ساده: نهادها و تولید

اقتصاد به زبان ساده: نهادها و تولید

به‌منظور آشنایی هرچه بیشتر علاقمندان با مفاهیم اقتصادی و به‌کارگیری صحیح این موارد در تحلیل‌های اقتصادی، ایده ‏تهیه و ارائه بروشورهایی با عنوان “اقتصاد به زبان ساده” در معاونت اقتصادی اتاق ایران طرح گردیده و توسط مرکز تحقیقات ‏و بررسی‌های اقتصادی معاونت مذکور به اجرا درآمده است.

از آنجایی که تا خردادماه سال جاری٬ ۱۸ شماره از بروشورهای موردنظر به چاپ رسیده‌اند، مدرسه ایرانی اقتصاد نهادی٬ در نظر دارد به معرفی شماره‌هایی از این بروشورها که با موضوع نهادگرایی در ارتباط هستند٬ بپردازد. در این راستا٬ یادداشت حاضر به معرفی سیزدهمین شماره بروشور “اقتصاد به زبان ساده” با موضوع “نهادها و تولید” اختصاص دارد. در این شماره٬ ابتدا مفاهیمی همچون تعریف نهاد٬ چارچوب نهادی و سازمان تبیین شده‌اند، سپس نقش نهادها در رشد و توسعه اقتصادی مورد تحلیل قرار گرفته و در ادامه بررسی عناوینی همچون نهادها و هزینه مبادله؛ نهادها و حقوق مالکیت؛ نهادها و دولت‌ها؛ نهادها و تولید؛ نهادها در کشورهای توسعه‌نیافته و عوامل اثرگذار بر محیط نهادی٬ ارائه شده است.

در پایان با نگاهی به وضعیت چارچوب نهادی در ایران٬ چنین نتیجه گرفته شده است که یکی از راه‌های برون‌رفت از شرایط فعلی و تشویق سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی برای ورود به بخش‌های مولد، اصلاح چارچوب نهادی و سیستم پاداش‌دهی در کشور است. این مهم نیازمند مشارکت قوای سه‌گانه است و دولت به‌تنهایی قادر به حل آن نیست. بخش‌های عمده اصلاحات نهادی به قوه مقننه و قضائیه برمی‌گردد تا با اصلاح قوانین و مقررات، سیستم حقوقی و قضایی و برخوردهای جدی با رفتارهای مبتنی بر فساد٬ ناکارآمدی‌های ساختار نهادی را رفع نمایند. دولت نیز باید تمرکز بر وظایف حاکمیتی خود و تصمیم‌سازی‌های به‌موقع و کارشناسانه، در بهبود اوضاع نقش‌آفرینی کند.

 متن کامل سیزدهمین شماره بروشور “اقتصاد به زبان ساده” با موضوع “نهادها و تولید” در سایت اتاق ایران در دسترس عموم قرار گرفته است:

http://www.chambertrust.ir/13brochure

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.