Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/isiewi/domains/isiew.ir/public_html/wp-content/plugins/telegram-for-wp/inc/Notifcaster.class.php on line 318
عبدالناصر همتی: مراقب شگرد دلالان ارز در تبلیغات FATF باشید – اقتصاد نهادگرایی
خانه / اخبار / عبدالناصر همتی: مراقب شگرد دلالان ارز در تبلیغات FATF باشید

عبدالناصر همتی: مراقب شگرد دلالان ارز در تبلیغات FATF باشید

عبدالناصر همتی

رئیس کل بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه تصمیم آتی FATF اعم از تمدید یا عدم تمدید نمی تواند تاثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی ایران داشته باشد، نسبت به جوسازی سودجویان و سفته‌بازان برای تحت تاثیر قرار دادن بازار ارز هشدار داد.

در روزهای اخیر در بازار ارز دلالان و سفته بازان به بهانه نزدیک شدن به اواخر بهمن ماه و همچنین جلسه پیش روی FATF که  احتمالا در مورد وضعیت ایران نیز تصمیم گیری خواهد شد، جوسازی کرده و از احتمال افزایش قیمت دلار در بازار با ورود ایران به لیست سیاه FATF خبر می‌دهند، در این شرایط برخی با انتظار افزایش قیمت ارز، تحریک به خرید در بازار می‌شوند.

این در حالی است که عبدالناصر همتی – رئیس کل بانک مرکزی – در تازه‌ترین پست اینستاگرامی خود نسبت به این موضوع هشدار داد و گفت که مردم مراقب باشند که با شگرد جدید سودجویان این بار تحت عنوان FATF دارایی آنها در معرض رسیک قرار نگیرد.

وی  گفته که این روزها سفته بازان و رانت جویان بازار ارز نتیجه جلسه آتی FATF را بدون اطلاع از پیچیدگی‌ها ی روند آن، عدم تمدید قلمداد کرده و در خصوص تاثیر آن بر نرخ ارز تبلیغات زیادی در کانال‌های تبلیغاتی خود راه انداخته‌اند.

همتی با بیان اینکه نطرم را قبلا در مورد اهمیت این موضوع گفته ام توضیح داد: لیکن در شرایط فعلی که اغلب بانک‌های خارجی به دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا، همکاری لازم با بانک‌های ایران را ندارند و تبادلات ارزی ما از طریق مکانیزم های بانکی جایگزین و غیرقابل تحریم انجام می‌شود، تصمیم آتی FATF  اعم از تمدید یا عدم تمدید نمی‌تواند تاثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی کشورمان داشته باشد و عمده خبرسازی‌ها در این خصوص با انگیزه سودجویی و نوسان‌گیری در بازار انجام می‌شود.

وی افزود: دستاویز قرار دادن موضوع FATF برای اثرگذاری در نرخ ارز از طریق سفته بازان و فضای مجازی با واقعیات بازار و روند تامین ارز در تجارت خارجی کشور و چشم انداز گشایش کانال های جدید همخوانی ندارد. ضمن اینکه بانک مرکزی نظارت بر جریان پول و مبارزه با پولشویی را نیز در کنار مدیریت بازار ارز با قوت ادامه خواهد داد.

منبع: ایسنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.